Witraże


IMG_8060_1Za oknem coraz więcej słońca, dlatego postanowiłyśmy z dziewczynkami złapać trochę promieni w kolorowych witrażach. Pomysł jest bardzo prosty i wymaga tylko kilku składników, ale zabawa dla dzieci wyśmienita. Zapraszam!

Potrzebne nam będą:

  • plastikowe foremki do piasku / plastikowe pokrywki (np. po ciastolinie)
  • klej, który po wyschnięciu robi się przeźroczysty (u nas sprawdził się Wikol i klej introligatorski)
  • barwniki spożywcze
  • wykałaczki
  • kolorowe tasiemkiIMG_7912_1

Do czystych foremek lub pokrywek wlewamy klej. Musi go być na tyle dużo, aby przykrył całe dno. Im więcej kleju tym dłużej będzie sechł i tym dłużej będziemy czekać na efekty pracy. Z mojego doświadczenia wynika, że cienka warstwa przykrywająca dno jest wystarczająca. 2016-06-10_20.12.01
Następnie dodajemy barwniki spożywcze. Najlepiej kilka kolorów, w kilku miejscach. Potem wykałaczką rozprowadzamy kolory po powierzchni kleju. Możemy je łączyć i robić kolorowe esy floresy. 2016-06-10_20.13.33Teraz pozostaje nam już tylko czekać. Zanim wyjmiemy witraż z foremki klej musi zrobić się przeźroczysty. U nas trwało to około dwóch dni. Po tym czasie delikatnie podważamy witraż w foremce i odklejamy go od niej. Jeśli klej jest przeźroczysty to witraż powinien dać się odkleić bez problemu. Trzeba podważyć go paznokciem lub czymś ostrym w jednym miejscu i dalej powinno już pójść bez problemu. IMG_7976_1Na koniec jeszcze musimy w witrażu zrobić małą dziurkę, do zawieszenia na tasiemce. Jeśli witraż jest cieniutki można użyć dziurkacza, jeśli grubszy trzeba dziurkę wyciąć jakimś ostrym narzędziem (u nas sprawdził się śrubokręt). Nawlekamy witraże na tasiemkę i wieszamy w oknie. 2016-06-10_20.15.30Gotowe! Jak Wam się podoba?

One comment

Dodaj komentarz