Pory roku

IMG_9378_1

Dziś chciałam zaproponować Wam prostą pomoc, która ułatwi młodszym dzieciom zapamiętanie pór roku i może być pretekstem do ciekawych dyskusji i pytań na temat zmian, które zachodzą za oknem. Praca jest dosyć prosta, ale w naszym domu cała trójka dzieci była zachwycona i mocno zaangażowana w produkcję talerzykowych pór roku – najmłodszy synek ma dwa lata i kolorował swój talerzyk przygryzając język :)

Potrzebne nam będą:

  • 2 papierowe talerzyki
  • nożyczki
  • ołówek
  • flamastry w kolorach wszystkich pór roku
  • metalowe napy (takie jak w ubrankach dla niemowląt)

IMG_9384_1

Na pierwszym talerzyku rysujemy ołówkiem dwie linie, tak aby powstały cztery równe wycinki. Ten talerzyk będzie tłem. Na drugim talerzyku rysujemy kontury drzewa. Korona drzewa musi zmieścić się w jednej ćwiartce talerzyka.

2016-10-10_11.36.30

Każdą ćwiartkę tła malujemy flamastrami w kolorze jednej pory roku. Przy krawędzi zostawiamy biały pasek i tam wpisujemy nazwę pory roku. Z drugiego talerzyka naokoło gałęzi wycinamy nożyczkami kształt korony. Powyżej, w miejscu gdzie na pierwszym talerzyku wpisaliśmy nazwę pory roku, wycinamy pasek (tak, żeby po nałożeniu jednego talerzyka na drugi ten napis było widać). Na koniec kolorujemy pień i gałęzie.

2016-10-10_11.37.48

Teraz trzeba na środku obu talerzyków zrobić małą dziurkę, złożyć oba talerzyki (tło na dole, drzewo na górze) i spiąć przy pomocy metalowych nap. Gotowe, przekręcamy górny talerzyk i patrzymy co dzieje się z przyrodą, gdy zmieniają się pory roku!

2016-10-10_11.35.33

Dodaj komentarz